Pazar, Temmuz 14, 2024

Rusya’da kanlı saldırı: 40’ın üzerinde ölü var

Rusya'nın başkenti Moskova'nın yakınında bir konser salonuna düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 40 kişi öldü, 100'ün üzerinde yaralı olduğu bildirildi

Share

Rusya’nın başkenti Moskova’da Krasnogorsk kentinde bir konser salonuna silahlı kişilerce saldırı düzenlendiği, olayda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi. 

Rus Federal Güvenlik Servisi (FSB), meydana gelen terör saldırısında ilk belirlemelere göre 40 kişinin hayatını kaybettiği ve 100’ün üzerinde yaralı olduğunu açıkladı. 

Ulusal Muhafızlar Servisi Rosgvardia’dan yapılan açıklamada, faillerin yakalanması için operasyon yürütüldüğü ve binadaki tahliyelerin sürdüğü bildirildi.

10-15 dakika ateş edildi

Olay yerinden sosyal medyada paylaşılan ve orijinalliği henüz teyit edilmemiş görüntülerde, silahlı ve kamuflaj kıyafetli dört kişinin otomatik silahlarla konser salonu önünde bulunan insanların üzerine ateş açtığı, binadan alevler ve siyah dumanlar yükseldiği görülüyor.

Rus haber ajansları binada hala mahsur kalan insanların bulunduğunu, olay yerine 50 ambulans ekibi gönderildiğini bildirdi.

Olay yerinde bulunan RIA Novosti haber ajansından bir gazeteci, kamuflaj kıyafetli kişilerin binada otomatik silahlarla 10-15 dakika boyunca ateş ettiğini, ardından “bir el bombası ya da yangın bombası” fırlattıklarını kaydetti. Yangının binada hızla yayıldığı belirtiliyor. 

Moskova’da tüm etkinlikler iptal

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, olayla ilgili yaptığı ilk açıklamada “büyük bir trajedi yaşandığını” belirterek “kurbanların” yakınlarına taziye dileklerini bildirdi.

Sobyanin daha sonra yaptığı açıklamada bu haftasonu Moskova’da planlanan spor ve kültürel etkinlikler gibi tüm kamuya açık etkinliklerin iptal edildiğini bildirdi.

İlginizi Çekebilir

Diğer haberler