Pazar, Temmuz 14, 2024

Mustafa Bozbey’den atama yanıtı: O konu durduruldu

Bursa büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Burkent yönetim kurulu başkanlığına yapılan atamayla ilgili sorulara cevap verdi

Share

Marmara Belediyeler Birliği Başkanı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, yeğeni Furkan Bozbey’in Bursa Kent Yapı İmar Bilişim Enerji’ye (BURKENT) yönetim kurulu başkanı olarak atanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bozbey, konunun gereksiz şekilde abartıldığını ve anlamsız hale geldiğini belirtirken, toplumun tepkisini dikkate aldıklarını ve konuyla ilgili gerekli açıklamayı yaptıklarını ifade etti. Ayrıca, yeni göreve gelmelerinin ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleriyle ilgilenmek için yoğun bir süreç yaşadıklarını ve bu süreçte liyakatlı insanları göreve getirdiklerini vurguladı.

Bozbey, “Bu konuyu bilen biri olarak kimlerin hangi işi daha iyi yapacağını bilen biri olarak, çeşitli atamalar gerçekleştirdik. Ve bu yöneticilerin her biri liyakatli. Her biri de kendi işlerinde daha önce Nilüfer Belediyesi’nde çalışmış ve başarılara imza atmış, Nilüfer’e sadece Bursa’da değil Türkiye’de örnek haline getirmiş o çalışma arkadaşlarımız. Bunlardan gayri bir şey yok. Diğer taraftan şirketlerle ilgili değerlendirmede evet toplumsal anlamda yine orada da farklı değerlendirmeler yaptık. Liyakatli insanları, gerçekten liyakatli, güvenilir insanları oraya getirmeye çalıştık. Neticede şirketlerde yapılan birçok olay var. Bunların önüne geçmek bunların ortaya çıkarılmasını sağlamak ki bir kısmını paylaştım bunlar önemliydi. Bu anlamda bir atama konusu gündeme gelmişti. Daha kesinleşmemişti ama o konu durduruldu. Şu anda kamuoyunun gündeminden de bize göre düştü” ifadelerini kullandı. 

Bozbey, BURKENT’e belediye meclis üyelerinden birinin atanacağını belirtirken gazetecilerden gelen “Söz konusu şirkete AK Partili bir meclis üyesi mi atanacak peki? Bunu mu anlamalıyız” sorusuna ise “Yok yok, öyle bir şey yok. Şu var AK Parti Meclis üyesi vermedi. Dedi ki biz teşekkür ediyoruz. Biz daha önceki yönetimlerde muhalefete hiç yer vermemiştik. Aynen il başkanı söyledi. Onun söylediğini söylüyorum. Muhalefete daha önce hiç yer vermemiştik. Kendimiz oluşturmuştuk yönetimleri. Ama şimdi sizin bu nazik teklifinize teşekkür ediyoruz. Biz bulunmak istemiyoruz dedi. Diğer partilerden de bize üye verenleri çeşitli bazı şirketlerde yönetimlerde bulundurduk. Neden bunu yapıyoruz? Çünkü farklı partinin orada bir meclis üyesinin olması en azından denetim açısından önemli. Bunun için demokratça bir tavır sergiledik ve bunu yaptık, yaptığımız iş bu. Onun için aslında  bize göre gündem bitmiştir tamamlanmıştır” yanıtını verdi. 

Bozbey, “Genel Merkez’den bir telkin geldi mi” sorusu üzerine herhangi bir telkin gelmediğini, atanacak olan kişilerin ehil ve liyakatli olduğunu vurguladı. Ayrıca, atamalarda göreve geldiklerinde beraber çalıştıkları insanlara güvendiklerini ve Bursalılara karşı bir taahhütleri olduğunu söyledi.

Bozbey, Bursa’nın yaşanabilir bir kent olması için ellerinden geleni yapacaklarını ve hedeflerine adım adım ilerleyeceklerini belirtti.”

İlginizi Çekebilir

Diğer haberler