Pazar, Temmuz 14, 2024

Öğretmene düşük ücrete sendika tepkisi

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, TED Aliağa Koleji'nde öğretmenlere düşük ücret uygulaması ile ilgili olarak TED Koleji'nin Ankara'daki genel merkezi önünde açıklama yaptı

Share

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, TED Aliağa Koleji’nde öğretmenlere yönelik düşük ücret uygulamalarına karşı Ankara’da TED Genel Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Sendika temsilcileri, “TED’in meşalesi öğretmeni yakıyor” sloganlarıyla tepkilerini dile getirdi.

Sendikanın Ankara Temsilcisi İnci Gürkan, Türk Eğitim Derneği yetkilileriyle görüşme taleplerinin yanıtsız kaldığını belirtti. Gürkan, “TED Genel Merkezi ile Aliağa’daki öğretmenlerin talepleri için görüşmek istiyoruz. Ancak bu talebimize cevap alamadık. Basın açıklaması yapmadan önce, talebimizi iki kez resmi yazışma ve arama yoluyla ilettik” dedi.

Gürkan, TED Aliağa Koleji ve Genel Merkezi yönetimlerinin öğretmenlerin ve velilerin taleplerini dikkate almadığını ifade etti. “TED gibi köklü bir eğitim kurumunun düşük ücret politikaları ve antidemokratik uygulamaları kamuoyunda tepkilere yol açıyor” diyen Gürkan, öğretmenlerin yaşadığı maddi sıkıntıları ve sendikal mücadeleyi vurguladı.

Ayrıca Gürkan, sendikanın taleplerini TED Genel Merkezi yöneticilerine ilettiklerini ve bu taleplerin şu şekilde olduğunu belirtti:

  • TED Genel Merkezi tarafından belirlenecek bir taban maaş düzenlemesi yapılması ve bu düzenlemenin kamuda çalışan öğretmenlerin aldığı en düşük ücret seviyesinin altında olmaması,
  • Önceki yıllarda yapılan ödemelerin göz önünde bulundurularak TED Aliağa Koleji’nde çalışan öğretmenlerin ücretlerinde artış yapılması,
  • Öğretmenler arasındaki kıdem farklarının adaletli bir şekilde belirlenmesi ve kamudaki öğretmenlerle eşitlenmesi,
  • Ek ders ücretlerinin enflasyon oranına göre güncellenmesi ve nöbet ücretlerinin adil bir şekilde ödenmesi,
  • Banka promosyon ücretlerinin öğretmenlere eksiksiz şekilde ödenmesi,
  • Haksız şekilde işten çıkarılan öğretmenlerin işe iade edilmesi.

Sendika yöneticisi Umut Erkurt da öğretmenler adına TED yetkilileriyle bir görüşme yapma taleplerinin önemine vurgu yaparak, öğretmenlerin taleplerinin göz ardı edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

İlginizi Çekebilir

Diğer haberler